A héten annyi fejlemény történt az amerikai politikai színtéren, hogy jóformán csak kapkodtuk a fejünket. Az elkövetett merénylet mellett lemondott jelöltségéről a jelenleg regnáló Joe Biden, elvesztette a nép bizalmát a titkosszolgálat, főszerepbe került Kamala Harris, és Trump belejentkezett megnyitni az év legnagyobb bitcoin konferenciáját. Cikkünkben a 2024-es elnökségi ciklus várható hatásait vizsgáljuk a kriptószektorra. De előbb pár rövid hír, amiről kötelező tudni.
Millimétereken múlott Donald Trump élete
A botrányok sorozata természetesen a Trump elleni merényletkísérlet-től, azaz július 13-tól indul. A korábbi elnököt és leendő jelöltet a 20 éves merénylő, Matthew Crooks a fülén találta el egy félautomata fegyverrel, melyből több lövést is leadott. Egy súlyos sérültje és két halottja is lett az incidensnek, akik az elnök háta mögötti padsorokban követték a pennsylvaniai kampánybeszédet.
Joe Biden visszalépett
Joe Biden egy Twitter-bejegyzésben bejelentette visszalépését, amivel párhuzamban egészségügyi okokra hivatkozva karanténba vonult. A delaware-i repülőútja óta, több mint egy hete nem mutatkozott nyilvánosság előtt, így számos vad összeesküvés-elmélet taglalja, hogy él-e egyáltalán, vagy puccsal távolították-e el. Formálisan nem az ő javára lépett vissza, de alelnökét, Kamala Harrist támogatja a kampány további részében. Biden visszalépése különösebb meglepetést nem okozott azok számára, akik végigkövették a hó eleji elnökjelölti vitát és Biden abban nyújtott - nem túl kimagasló - teljesítményét.
Amerika vs. Cheatle és a titkosszolgálat
Tegnap délután zajlott Kimberley Cheatle, a titkosszolgálat igazgatójának közel 5 órás meghallgatása, ami teljes kudarcba torkollott. Cheatle először nem állt kamerák elé, és nem kívánt az ügyben megnyilvánulni, végül egy idézéssel sikerült bevonzani a tárgyalóterembe, ahol az ígéretek ellenére semmilyen konkrétummal nem szolgált a merénylet-kísérletről. Cheatle a válaszaiban nem árult el részleteket a titkosszolgálat hibáiról, nem nevezett meg felelősöket, és nem tért ki tényszerű adatokra. A feldúlt tárgyaláson szinte mindenki azonnali lemondásra szólította fel.
Trump és a bitcoin konferencia
Végül, de nem utolsó sorban nyilvánossá vált, Trump ott lesz és nyitóbeszédet tart, a 2024-es nashville-i bitcoin konferencián.
Mi várható Kamala Harris vagy Donald Trump elnöksége esetén?
Először is kezdjük Harris-szel, akinek kriptópolitikájáról nem sokat tudunk, de egyet igen: önbevallásos alapon soha nem rendelkezett kriptovalutával, és pártcsaládja se tett semmilyen aktív gesztust a szektor felé. Emellett kiemelhető, hogy a demokraták elnöksége alatt születtek a legendás SEC-botrányok, melyekről sok ízben beszámoltunk. Gary Gensler elnöksége alatt dollárszázmilliárdos nagyságrendben károsultak amerikai kriptóbefektetők a Celsius, LUNA, FTX, Grayscale és hasonló ügyek elszenvedőiként, és teljes káosz volt a kriptovaluták szabályozása terén. Az év elejére Gary Gensler SEC-elnök végül politikai nyomásra engedélyezte a hagyományos pénzügyi szektor és a kriptóipar közelebb hozását, a bitcoin jogi státuszának kinyilatkoztatásával és az első amerikai spot bitcoin ETF-ek elfogadásával.
Donald Trump ezzel szemben korábbi ignoranciáját feladva nyitott a kriptó felé, miután ráismert, a bitcoin elképesztő támogatottsága szavazók tízmillióit vonzhatja be. Trump korábban szabadságot ígért a kriptó szektornak, és többször utalt rá, hogy szeretné a bitcoin-világ központjává szeretné tenni Amerikát. Szabályozási és felügyeleti kérdésekben szintén egyértelmű az álláspontja: az SEC megreformálását és személyügyi változásokat követel, szabadabb kezet adva az amerikai tőkének.
Trump az ellene elkövetett merénylet hatására jelentős támogattságot nyert, jelenleg a Polymarket adatai szerint közel 70%-os népszerűséggel vezet a kampányhajrában. Ahogy előrevetítettük, Trump esélyei a bitcoin árfolyammozgásában is megmutatkoztak, a kriptovaluta több mint 10 000 dollárnyit javított értékén az incidens óta.
Az igazi kérdés mégis az, lesz-e bomba, illetve lesz-e bombahír a nashville-i konferencián. Sokak fantáziáját megmozgatták korábbi konferenciák hasonló bejelentései, úgy mint El Salvador bitcoin-állammá avanzsálása vagy a madeirai nyitás.
Az egyik forgatókönyv szerint Trump most szombaton bejelenthet egy új stratégiai erőtartalékot, melybe megválasztása esetén a kincstár bitcoint vásárolna. Ezzel a világ egyik legerősebb hatalma nem csak hogy legitimizálná a piacot, de precendenst teremthetne a nemzetközi, kormányzati szintű elfogadottságnak is. Az USA számára mindennél aktuálisabb a gigantikus, 35 billió dolláros államadósság kérdése, melyen szintén enyhíthetne egy stratégiai bitcoin alap. Elemzők szerint bevezetése esetén hosszú távon kiegyensúlyozhatná a bitcoin volatilitását, és egyértelműen növelné a kriptovaluta értékét is.
A konferenciáról szombaton élő hírfolyammal jelentkezünk.
Az oldalon található cikkek kizárólag a szerző véleményét tükrözik, és nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény szerinti befektetési tanácsadást. A Bullmarket Hungary kizárja a felelősségét az egyéni befektetési döntésekből fakadó esetleges károk miatt. Tartalmaink szerzői jogvédelem alá tartoznak, felhasználásuk kizárólag a szerző írásos engedélyével lehetséges.