Stratégiai kriptó tartalék, manipuláció, bennfentes kereskedés és vámháború

single

Stratégiai kriptó tartalék, piaci manipuláció, bennfentes kereskedés és vámháború. Mi az istennyila történik Amerikában?

Várunk, hogy az USA betárazzon bitcoinból

Donald Trump a tavalyi Bitcoin Konferencián megígérte, hogy egy stratégiai bitcoin tartalékot fog kialakítani, amibe az USA aktívan vásárolna bitcoint. Felerősödtek a bull vibeok. Elsősorban nagy intézményi befektetők, bitcoin ETF-eken keresztül korábban soha nem látotta mértékben kezdtek el zsákolni a legismertebb kriptovalutából.

A beiktatás után egyből elnöki rendelettel létre is jött a kimondhatatlanul hosszú "House Subcommittee on Digital Assets, Financial Technology, and Artificial Intelligence" és a "Senate Banking Subcommittee on Digital Assets", köznépi nevén a kriptó kerekasztal.

A kerekasztal Cynthia Lummis szenátorasszony vezetésével és az amerikai kriptóipar jelentős képviselőivel szerdán megtartotta alakuló ülését - ami egy három órás, egyébként a magyar ember számára soha nem látott demokráciaélményt biztosító összeülés volt, pro és kontra érvek ütköztetésével, egy közös cél érdekében.

A probléma nem is a műfajjal, hanem annak tárgyi tartalmával akadt, ugyanis a 3 óra alatt talán egyszer hangzott el a bitcoin szó, az egész nagyjából stablecoinok és egyéb kriptovaluták szabályozási kérdéseire volt felépítve, a várakozásokkal ellentétben szó sem esett bitcoin vásárlásról.

Trump júliusi ígéretei óta sok víz lefolyt a Dunán. Nem volt kérdés, hogy némi fáradtság és reményvesztés következik ha tovább tologatják a kérdést.

Aztán, mint mindig, jöttek a nem várt fejlemények. A szöget a Trump-Zelenszkij találkozó ütötte be a koporsóba, ami minden idők egyik leggázabb diplomáciai tárgyalása volt több szempontból is. Zelenszkij nem volt hajlandó belemenni a védelmi garanciák konkrét rögzítése nélküli nemesfém-alkuba, Trump és Vance pedig majdhogynem feltörölték vele az Ovális Iroda padlóját. Az amerikai narratíva szerint Zelenszkij hálátlanul és illetlenül viselkedett, mielőtt effektíve haza lett küldve a Fehér Házból. A háború elhúzódása iránti félelmek aztán általánosságban bedöntötték a piaci kedvet, a bitcoin is elvesztette a 95K körüli mozgásterét, és hamar korrekcióba kezdett.

Megszületett a stratégiai shitcoin tartalék ötlete

Trump aztán a semmiből újra felforgatta az állóvizet. Másnap TruthSocial-on megjelent egy bejegyzése mely szerint az USA stratégiai kriptó tartalékot fog kialakítani, melynek része lesz az ADA, az XRP és a SOL.

Ezt nyilvános felhördülés követte, és nem csak a bitcoin maxik részéről. Korábban szó sem volt "shitcoin" vásárlásról. A bejegyzést sorra támadták meg vezető kriptó szereplők, mint például a Coinbase és a Kraken vezérigazgatója is kiemelte, a kriptó tartalékba egyedül a bitcoinnak szabad beletartoznia. Néhányan azt is pedzegették, meddig szaladhat-e el a ló, lehet-e memecoin tartalék, neadjisten az USA vásárolhat-e TRUMP és MELANIA tokeneket. Az ugyan humornak szánt gondolatok mögött aztán még is lehetett valamennyi valóság.

ZachXBT kriptópiaci elemző talált egy olyan tranzakciót, mely 50X-es tőkeáttéttel, elképesztő 200 millió dollárnyi befektetéssel longolt Ethereumot kísértetiesen közel Trump bejelentéséhez. Hogy bennfentes kereskedés lehetett-e? Sokak szerint egyértelmű, de bizonyítani már nehéz lenne. Amerikában egészen szürreális módon legális a politikusok bennfentes kereskedése, így egy hasonló ügy egészen biztosan nem jut sokáig a törvényszéken.

Trump a kedélyeket megnyugtatva újabb posztot körmölt, melyben kiemelte, a Bitcoin, az Ethereum és más kriptovaluták is részesei lesznek a tartaléknak. "A Bitcoint és Ethereumot is imádjuk" - írta.

ByBit

Az isteni gyertya

Ez pedig beindította minden idők abszolútértékben legnagyobb bitcoin pumpját. Egy nap alatt a bitcoin árfolyama több mint 10 000 dollárt emelkedett, gyakorlatilag megsemmisítve az elmúlt napok háborús félelmeinek hatását. A "god candle" elérte a 95 000 dollárt.

A befektetési döntés

Nagyon idejük se volt a kriptósoknak aludni, megint megvolt az új narratíva. Trump bejelentette, hogy egy nagyon fontos "befektetési döntésről" fog tájékoztatást adni magyar idő szerint tegnap este 7:30-kor. Közben a fent említett feltételezhetően bennfentes pozíció átváltott tőkeáttétes shortba, a bitcoin pedig szép lassan bezuhant, visszacsinálva minden idők legnagyobb egy napos pumpját.

A befektetési döntésről nem sokkal 8 után kiderült, semmi köze a bitcoinhoz. Egy óriási beruházásról van szó, 100 milliárd dollár értékben félvezető-technológiát költöztet Amerikába egy vezető tajvani cég, így megúszva a vámokat és fellendítve az AI fejlődést.

Itt öt hatás párhuzamosan döntötte be a bitcoint.

  • A bitcoin futures árban lévő hétvégi hézag (úgynevezett CME gap) betöltése

  • A rivális NDVA részvények, és az ahhoz köthető indexek zuhanórepülése

  • A bitcoin vásárlás újfenti elmaradása

  • A kereskedelmi vámok mai életbe lépése

  • És a feltételezett piaci manipuláció

És így virradunk ma reggelre, március 4-e van, a BTC a 83 ezres szintnek nem nevezhető értéken zötyög lefelé, a kiábrándult bikák még mérgesek, aztán majd holnapra megint elcsendesül minden. Így élünk mi, kriptósok. Egyébként szép, napsütéses idő lesz ma a monitoron túl.

ByBit

Ezeket is ajánljuk

featured
BitcoinEthereumTudástár
bullmarket.hub
bullmarket.hu
·2025. 04. 11.

A proof of work és proof of stake - gazdasági motiváló tényezők és biztonsági kockázatok

featured
BitcoinTőzsdeHírek
bullmarket.hub
bullmarket.hu
·2025. 03. 23.

Akár egy hét múlva megduplázódhat a bitcoin árfolyama

featured
BitcoinHírekUSA
bullmarket.hub
bullmarket.hu
·2025. 03. 07.

Breaking: Lesz stratégiai bitcoin tartalék Amerikában

featured
ElemzésUSABitcoinHírek
bullmarket.hub
bullmarket.hu
·2025. 03. 04.

Stratégiai kriptó tartalék, manipuláció, bennfentes kereskedés és vámháború