Az alábbi cikkben bemutatjuk, hogyan tehetsz szert bitcoin kitettségre a K&H Értékpapír Zrt. ügyfeleként. Amennyiben hagyományos banki ügyfél vagy, a folyamat nulladik lépéseként egy értékpapírszámlát kell nyitnod, melyet személyesen a bankfiókokban tudsz megtenni. Amint rendelkezel értékpapírszámlával, már csak pár lépés választ el a céltól:
Kiválasztani a számodra megfelelő értékpapírt
Beutalni devizát (vagy végszükség esetén forintot) a számlára
Leadni a vételi megbízást
Bitcoin értékpapírok a K&H kínálatában
A K&H Értékpapírnál a világ valamennyi nagy tőzsdéjén tudsz kereskedni, így elég széles választékból lehet csemegézni. A lehetőségek között vannak euróban és dollárban jegyzett bitcoin ETF-ek és ETN-ek, valamint klasszikus részvények is.
BTCE Physical Bitcoin ETF (ISIN: DE000A27Z304)
A BTCE Physical Bitcoin ETF a nevéből már sejthetően egy fizikai bitcoint birtokló ETF, melyet az ETC Group bocsátott ki (az ETC Group-ot nemrég felvásárolta a Bitwise, aki világviszonylatban az egyik legnagyobb bitcoin ETF játékos, egyeben a K&H platformján szintén megvásárolható 4 milliárd dolláros piaci kapitalizációjú BITB ETF kibocsátója).
A BTCE azon kevés bitcoin ETF-ek közé tartozik, ami euróban jegyzett, ezért szimpatikus lehet olyan ügyfelek számára, akik euróban kapják a fizetésüket, vagy olcsón tudnak eurót szerezni. A devizaváltásról a következő fejezetben részletesebben szó lesz.
A BTCE alapkezelési díja 2%, ami a tengerentúli konkruens termékekhez képest brutál sok, ugyanakkor cserében megfelelő kapitalizációt és likviditást kapunk, ami nem utolsó szempont.
A befektetési termék teljes ismertetője megtekinthető itt.
Microstrategy részvény (MSTR)
A Microstrategy az egyik legismertebb bitcoin vállalkozásként jelenleg a forgalomban lévő összes bitcoin 1,58%-át birtokolja, és 3,125x prémiumon kereskedik. A Microstrategy rendszeresen bocsát ki részvényeket, de ellentétben más vállalatokkal a részvénykibocsátás nem a meglévő állomány higítását jelenti, ugyanis a befolyó összeget a cég bitcoin vásárlásra fordítja, így arányaiban egyre több bitcoint birtokol egy részvényre lebontva. Az egy részvényre eső bitcoin növekményt a cég "bitcoin hozamnak" (bitcoin yield) nevezi, és piaci viszonyoktól függően körülbelül 5 és 20% között mozog.
A Microstrategy az elmúlt 4 évben jelentősen túlteljesítette a bitcoin növekedését, ez a fent említett aggresszív befektetési stratégiának és az amerikai nagyvállalati piacon elérhető olcsó hiteleknek köszönhető. Nem ritka, hogy a Microstrategy 1% alatti kamattal jut vállalati hitelekhez (ha csak belegondolsz hogy egy átlagos OTP személyi kölcsön jelenleg 16% THM-mel van kiadva, ez ég és föld különbség, még akkor is ha diszkontáljuk azzal, hogy az egyik dollárban, a másik forintban jegyzett). Az ok, hogy miért van lehetősége ilyen pénzcsapokhoz hozzáférni a cégnek, részben annak köszönhető, hogy nyilvános tőzsdéken nem elérhető (B2B) befektetési termékként bitcoin kötvényeket árusítanak, melyek MSTR részvényre konvertálhatóak.
Ha kíváncsi vagy a Microstrategy hosszú távú bitcoin stratégiájára, és negyedéves jelentéseire, akkor ezt itt tudod megtekinteni.
Dollárban jegyzett bitcoin ETF-ek
A teljesség igénye nélkül az alábbi ETF kibocsátók bitcoin ETF-ei érhetők el a kínálatban: Hashdex, BlackRock, Ark Invest & 21Shares, Invesco Galaxy, Bitwise, VanEck, Valkyrie, Fidelity, Franklin Templeton, Grayscale, WisdomTree.
Mivel számos cég a bevezetéskor kedvezményeket adott az alapkezelési költségekre, érdemes felkeresni a befektetői oldalukat, és megismerni a jelenleg hatályos alapkezelési díjakat. Ezek általánosságban 0,25% és 1,5% között mozognak. Természetesen érdemes az alacsonyabbak közül választani (per pillanat a Cathie Wood-féle ARKB az egyik 0,25%-os, a BlackRock-féle IBIT a másik).
Deviza befizetése a K&H értékpapírszámlára
Ezt a részt nem fogom túlságosan ragozni, a lényeg hogy ha forintot utalsz be a számládra, akkor nem kicsit jársz rosszul, ugyanis körülbelül 1% és 1,5% közötti váltási költségekre kell számítani. Ha eladáskor visszaváltod forintra, ezt nyugodtan duplázd meg fejben.
Ez természetesen mind veszteség, és mind olyan veszteség, amit relatíve egyszerűen el tudunk kerülni, ha rendelkezünk egy olcsó devizaszámlával, és hozzáférünk olcsó váltási lehetőségekhez.
A leggyakrabban használt két alternatíva a Wise és a Revolut, mindkettő 0,35% körül vált hétköznapokon. A K&H Webtrader-be bejelentkezve a bal oldali menüben a Befizetés menüpontra kattintva láthatóvá válnak a különféle pénznemben történő befizetéshez tartozó egyedi IBAN számlaszámok, amit utaláskor meg kell adni. Itt fontos figyelni a közleményre, ami az értékpapír-számlád egyedi azonosítója lesz, de az oldalon már ki kell hogy legyen írva.
Lehetőség van mind dollárban, mind euróban beutalni.
Megbízások leadása a gyakorlatban
Első lépésként keressük ki a megvásárolni kívánt terméket ISIN szám vagy név alapján, majd a V gombra kattintva indítsunk vételi megbízást!
A megbízás típusa minden esetben limitáras legyen, ugyanis piaci áras megbízásnál a véleti és eladási ár közötti különbséget azonnal bukjuk - még ha nem is nagy összeg, inkább várjunk pár percet a tranzakció teljesüléséig, minthogy kidobjuk az ablakon a pénzt.
A mennyiség mezőbe írjuk be a részvények mennyiségét (ez ellentétben pl. a Revolut, Lightyear vagy más fintech cégekkel, kizárólag egész szám lehet)
A limitár lesz az az ár amit maximálisan hajlandóak vagyunk részvényenként fizetni a vásárlásért. Példánkban a fent említett BTCE Physical Bitcoin ETF részvényét vásároljuk meg 81,39 EUR darabáron. Jelenleg a Bitcoin 94 000 dolláros árfolyamon kereskedik, amiből következhetne a 81,39 = 94 USD képlet, de fontos fejben tartani, hogy ez távolról sem helytálló, mivel a kibocsátás óta a részvényár minden évben csökkent az alapkezelési díjjal.
A küldés gomb megnyomása után SMS értesítést kapunk abban a pillanatban amikor a megbízás sikeresen teljesül. A folyamatban lévő (aktív) megbízásokról a Portfólió oldal legalján találhatunk információt:
Vásárlás után szintén a Portfólió menüben tudjuk követni a megvásárolt termék teljesítményét, és szintén itt, a termék neve melletti mikroszkópikus [E] gombra kattintva tudjuk eladni azt.
A K&H előnye más szolgáltatókkal szemben az elérhető termékek széles palettája, hátránya a fintech cégekkel labdába nem rúgó kereskedési díjak és az őskori felület. A K&H-nál tartott devizára vonatkozik az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) biztosítása, a befektetési termékek esetében ez eltérő lehet, a pontos részletekkel a számlanyitáskor aláírandó szerződés szolgál.
Az oldalon található cikkek kizárólag a szerző véleményét tükrözik, és nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény szerinti befektetési tanácsadást. A Bullmarket Hungary kizárja a felelősségét az egyéni befektetési döntésekből fakadó esetleges károk miatt. Tartalmaink szerzői jogvédelem alá tartoznak, felhasználásuk kizárólag a szerző írásos engedélyével lehetséges.