A fear and greed index kamu

A A fear and greed (avagy félelem és kapzsiság) index egy lineáris skála, ami az aktuális piaci hangulatra kíván reflektálni.
single

A fear and greed index 30 alá esett, ezért biztosan bull market fog következni - ugye hogy ismerős a megállapítás. Kétségtelen, szeretjük az egyszerű modelleket, és méginkább szeretjük, ha azok működnek. Így lett a kriptó influenszerek körében hot topic a 0-tól 100-as skála napi szintű nézegetése. A piac korábbi teljesítménye alapján még el is hihetjük, hogy tényleg ilyen egyszerű kriptózni, míg meg nem tudjuk, mit mér a fear and greed.

🎁
Vásárolj bitcoint a Bybiten erre a linkre kattintva, és megjutalmazunk akár 5000 USD értékű első befizetési bónusszal

A fear and greed (avagy félelem és kapzsiság) index egy lineáris skála, ami az aktuális piaci hangulatra kíván reflektálni. Legitimitása abból a felismerésből fakad, hogy az általános piaci félelem meghatározhatja a piac alját, a túlzott kapzsiság pedig a tetejét. Ahogy Buffett papa is megmondta, akkor kell venni, amikor "vér folyik az utcákon". Eredeti kontextusában a fear and greed a hagyományos tőzsdére született, 2012-ben a CNN elemzői találták ki a mérőszámot. Az eredeti indikátor az alábbiak alapján vont le következtetéseket:

  • A legfőbb tőzsdei index (S&P500) momentuma, avagy a 150 napos mozgóátlagtól való eltérése

  • Azon részvények száma, melyek az elmúlt egy évben elérték a mindenkori legmagasabb árukat

  • A put/call opciók aránya

  • Volatilitás

  • Kötvényvásárlások mértéke

  • Valamint a kereskedési volumen.

Jó pár évvel később, a második bitcoin bull market végén az alternative.me fejlesztői előrukkoltak egy hasonló modellel, ami szintén fear and greed nevet kapott, viszont már a kriptópiaci hangulatot vizsgálja. A kriptó fear and greed, mely a fenti képen is látható, ugyanezt a skálát, viszont más metrikákat használ.

  • 25 százalékkal súlyozza a volatilitást

  • 25 százalékkal a piaci momentumot (avagy a mozgóátlagtól való eltérést)

  • 15 százalékkal a social media posztok hangvételét

  • 15 százalékkal nagymintás reprezentatív hangulatkutatást

  • 10 százalékkal a bitcoin dominanciáját az altcoin piaccal szemben

  • és 10 százalékkal a Google Trends kriptópiachoz kapcsolódó keresőkifejezéseinek népszerűségét.

Így hogy tudjuk, hogy a fear and greed indexet valójában mi adja ki, már nem nehéz levonni a következtetést, hogy a mutatót befolyásoló tényezők nagyjából fele teljesen szubjektív módon, az indikátor fejlesztőinek kényére-kedvére áll elő, így a gyakorlatban nem alkalmas semmilyen mélyenszántó konklúzió levonására.

Arról, hogy a social media adatgyűjtés hogyan zajlik, és hogyan vannak osztályozva a találatok, már nincs információ, de feltételezhetően, mint minden más hasonló projekt, a Twitter API-ját használja. Ezzel több probléma is van. Egyrészt ha valaha felmentél a Twitterre és elkezdtél kriptó témában keresni, azt láttad, hogy 10-ből 9 poszt gyakorlatilag automatizált programok által promotált csalások hirdetése. Azt, hogy x-szeres hozamokat érsz el, gyakorlatilag bármilyen classification AI szépen megeszi, mint pozitív megerősítést, és lám, a fear and greed pozitív irányba lendül. Szintén probléma, hogy a Twitter felhasználóbázisa meglehetősen USA-fókuszú, így a kriptóbefektetők és traderek körülbelül 70%-át nem vizsgálja. Azt, hogy az amerikaiak véleménye mennyire pontosan reprezentálja a teljes piacot, nem tudhatjuk. Más platformok nem tették elérhetővé a tartalmukat, így például a nagyobb mintát jelentő, de méregdrága Reddit, illetve a zárt rendszereknek számító Facebook, Telegram, WeChat, stb. teljesen ki van zárva az adatgyűjtésből.

🎁
Vásárolj bitcoint a Bybiten erre a linkre kattintva, és megjutalmazunk akár 5000 USD értékű első befizetési bónusszal

Szintén problémás a közvélemény-kutatásokból származó adatgyűjtés hitelessége, melyre a fejlesztő is rájött, és azt törölte a befolyásoló tényezők közül. Így menet közben megváltoztatva a metrikát, legalább a módszertani változás óta biztosan nem alkalmas a történelmi értékekkel való összevetésre.

A bitcoin dominancia vizsgálata és súlyozása a mutatóban azért kerülhetett bele, mert a bitcoin erősebb tartalékképző szerepet tölt be kisebb volatilitása miatt. Ez amellett hogy érthető, nem feltétlen befolyásolja a piaci hangulatot - ahogy például láthattuk, a spot bitcoin ETF-ek elfogadása jelentős várakozást és még jelentősebb tőkét vonzott a piacra, ugyanakkor az ether ETF-ek kapcsán már ugyanez nem mondható el. Vagyis lehetséges, hogy egy kriptó bikapiacon igenis a bitcoin túlteljesíti az altcoin piacot, és noha a cikluscsúcsokra általában altcoin mánia szokott kialakulni, semmi garancia nincs, hogy a jövőben ez ugyanígy lesz.

A helyzetet tovább árnyalja, hogy a "fear and greed" nem egy index. Ahogy mi bemutattuk az alternative.me metrikáját, úgy létezik saját fear and greed indexe a Binance-nek, a Coinmarketcap-nek, a Bitcoin Magazine-nak, és számos más kriptócégnek, melyek csodák csodájára teljesen más értékeket mutatnak.

Jelen pillanatban a fear and greed az alternative.me és az API-jukat használó platformok szerint 29, de a CoinMarketCap szerint már 46, ami elég erős eltérés.

Az oldalon található cikkek kizárólag a szerző véleményét tükrözik, és nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény szerinti befektetési tanácsadást. A Bullmarket Hungary kizárja a felelősségét az egyéni befektetési döntésekből fakadó esetleges károk miatt. Tartalmaink szerzői jogvédelem alá tartoznak, felhasználásuk kizárólag a szerző írásos engedélyével lehetséges.

Ezeket is ajánljuk

featured
Bitcoin
bullmarket.hub
bullmarket.hu
·2024. 12. 28.

3 érv hogy miért fektess bitcoinba

featured
HírekBitcoin
bullmarket.hub
bullmarket.hu
·2024. 12. 28.

4 karakter, 4000 dolláros BTC rali

featured
Rövid hírHírekBitcoin
bullmarket.hub
bullmarket.hu
·2024. 12. 28.

50000 BTC-t foglalt le ma a német rendőrség

featured
Rövid hírHírekBitcoin
bullmarket.hub
bullmarket.hu
·2024. 12. 28.

65 országban vezethet be BTC fizetést a Strike app